Gömülü 20 lik Diş Çekimi

20’lik Diş çekimi İzmir

İzmir’de 20’lik diş çekimi merkezi kliniğimizde gömülü 20’lik diş çekimi ağrısız yapılmaktadır. Bazı durumlarda, bir diş o kadar hasar görebilir veya dişin çekilmesi gereken onarımın ötesinde başarısız olabilir. Diş aşırı ağrıya, rahatsızlığa veya enfeksiyona neden olabilir. Bu durumlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, dişhekiminden yapılacak bir muayene, bir diş çekiminin en iyi seçenek olup olmadığını ve tüm dişin çene kemiklerinden alınacağını belirleyecektir. Genel bir diş hekimi iki tip ekstraksiyondan birini yapabilir: basit veya cerrahi. Basit ekstraksiyon, ağızda görünen bir dişi çıkarmak için hızlı bir işlemdir ve cerrahi de, bilgelik dişleri gibi henüz görünmeyen dişler içindir.

20lik diş çekimi fiyatları

Diş hekiminin basit veya cerrahi bir diş çekimi yapıp yapmadığına bağlı olarak, teknik ve deneyim farklı olacaktır. Her iki durumda da, gerekli ekstraksiyon tipini belirlemek için X ışınları alındığında ekstraksiyondan önce ayrıntılı bir inceleme yapılacaktır. Ek olarak, hastaya işlem sırasında rahat hissetmesini ve rahat etmesini sağlamak için genellikle bir çeşit sedasyon sunulur. Ameliyattan 6-8 saat önce hastanın hiçbir şey yememesi veya içmemesi tavsiye edilir.

20lik diş çekimi

20 lik diş çekme izmir karşıyaka

Bir hasta çıkarmadan önce mide bulantısı veya kusma yaşarsa, sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için dişhekiminin muayenehanesini arayabilir. İyileşme sürecinde oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar nedeniyle ameliyat günü sigara içmek yasaktır.

20lik diş çekiminden sonra ne zaman yemek yenir?

Her iki çekmeden sonra, çıkarılan dişin soketinde genellikle bir kan pıhtısı oluşur. Basit bir ekstraksiyondan sonra, diş hekimi alanı gazlı bezle doldurur ve kanamayı durdurmak için hastanın ısırmasını sağlar. Cerrahi ekstraksiyon ile diş hekimi bölgeyi diker ve gazlı bez pedlerini yerleştirir. Ekstraksiyondan sonra hasta gereksiz yere yemek yemekten, içmekten veya en az 2 saat konuşmaktan kaçınmalıdır. Kanama durduktan sonra, hasta bol miktarda soğuk ya da ılık sıvı içmelidir.

20lik diş çekiminden sonra ne zaman su içilir?

Ekstraksiyondan sonraki ilk gün sadece yumuşak yiyecekler yenmeli ve hasta ekstraksiyondan sonraki 12 saat boyunca dişlerini fırçalamamalı veya durulamamalıdır. Fırçalamaya devam edildiğinde, ekstraksiyon alanından diş fırçasıyla kaçınılmalıdır, ancak alan tuzlu suyla hafifçe durulanabilir. Hasta ayrıca kan pıhtısını yerinden çıkarabilecek şekilde sert bir şekilde tükürmemelidir. İyileşme süreci genellikle diş çekimini takiben yaklaşık 1-2 hafta başlar.

20lik diş çekimi sonrası ağrı

Bu, yeni diş eti dokusu ve kemiğin diş veya dişlerin çıkarıldığı boşluğu dolduracağı zamandır. Yaklaşık 3-4 hafta sonra diş etleri tamamen iyileşmelidir. Ağzın tamamının tamamen iyileşmesi 6 aya kadar sürebilir, ancak kişiden kişiye değişir.

Dişler neden çekilir?

Pek çok genç ve bazı yetişkinler bilgelik dişlerini çıkarırken, yetişkinlikte diş çekiminin gerekli olmasının başka nedenleri de vardır.

Aşırı diş çürüğü, diş enfeksiyonu ve kalabalığın tümü diş çekimi gerektirebilir. Diş telleri kullananlar, yerine geçerken diğer dişlerine yer açmak için bir veya iki diş çıkarılabilir. Ek olarak, kemoterapi gören ya da organ nakli yapmak üzere olanların, ağızlarını sağlıklı tutmak için, bozulmuş dişlere ihtiyacı olabilir.

diş çekimi hakkında

diş nasıl çekilir

Diş çekimi bir diş hekimi veya ağız cerrahı tarafından yapılır ve lokal, genel, intravenöz anestezi veya bir kombinasyonla nispeten hızlı bir ayakta tedavi prosedürüdür. Görünür dişlerin çıkarılması basit bir çıkartmadır. Kırılan, yüzeyin altında veya çarpılan dişler daha ilgili bir prosedür gerektirir.

Diş çektirmenin riskleri

Bir diş çekimi için birkaç risk vardır; Bununla birlikte, diş hekiminiz prosedürü tavsiye ederse, faydaları küçük komplikasyon ihtimalinden ağır basar.

Genellikle bir diş çekimi sonrasında, sokette doğal olarak bir kan pıhtısı oluşur – dişin çekildiği kemikteki delik. Bununla birlikte, eğer kan pıhtısı oluşmazsa veya yerinden çıkmazsa, soketin içindeki kemik “kuru soket” olarak adlandırılabilir. Bu gerçekleşirse, diş hekimi bir kaç gün boyunca üzerine yatıştırıcı bir kıyafet koyarak bölgeyi koruyacaktır. . Bu süre zarfında yeni bir pıhtı oluşacaktır.

Diğer riskler şunlardır:

 1. 12 saatten fazla süren kanama
 2. şiddetli ateş ve titreme, bir enfeksiyonun işareti
 3. mide bulantısı ya da kusma
 4. öksürük
 5. göğüs ağrısı ve nefes darlığı
 6. cerrahi bölgede şişme ve kızarıklık
  Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, diş hekiminize başvurun.

Bir diş çekiminin maliyeti nedir?

Diş çekimi için maliyet, dişin etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Basit diş çekimi genellikle diş başına 200 ila 400 TL arasındadır ve ihtiyaç duyduğunuz anestezi tipine bağlı olarak daha fazla olabilir.

Gömülü dişleri çıkarmanın maliyeti belirgin şekilde daha yüksektir ve 400 ile 800 TL arasında herhangi bir yere inebilir. Yaşadığınız yer, aynı zamanda birçok hizmet bir bölgenin yaşam maliyetine göre uyarlandığı için prosedür için ne kadar ödeme yaptığınızı da etkileyebilir.

Diş çektirmeden önce doktora bildirilecekler

Prosedürü planlamadan önce, diş hekiminiz dişinizin röntgenini çekecektir. Diş hekiminize aldığınız ilaçları, vitaminleri, takviyeleri ve reçetesiz satılan ilaçları anlattığınızdan emin olun.

Yakında bifosfonat adı verilen intravenöz bir ilaçla başka bir tıbbi durum için tedavi görüp görmeyeceğinizi diş hekiminize bildirin. Eğer öyleyse, ekstraksiyon ilaç tedavisinden önce yapılmalıdır, yoksa çeneniz osteonekroz riski altında olabilir (kemik ölümü).

Ayrıca, diş hekiminize aşağıdaki durumlardan herhangi birini anlatın:

  • doğuştan kalp hastalığı
  • şeker hastalığı
  • karaciğer hastalığı
  • tiroid hastalığı
  • böbrek hastalığı
  • hipertansiyon
  • yapay eklem
  • hasarlı kalp kapakçıkları
  • adrenal hastalık
  • bozulmuş bir bağışıklık sistemi
  • bakteriyel endokardit öyküsü

Diş çektirmeden önce yapılacaklar

Diş hekiminiz, diş çekimi yaptırmadan önce tüm koşulların sabit kaldığından veya tedavi edildiğinden emin olmak isteyebilir. Aşağıdakilere prosedür uygulanacak günlerde antibiyotik verilebilir:

ameliyatınızın uzun sürmesi bekleniyor, bir enfeksiyon veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz var, özel bir tıbbi durumun var, Kaliteli tedaviyi sağlamak için diş çekimi gününde akılda tutulması yararlı olacaktır:

 • İntravenöz (IV) anestezi alacaksanız, kısa kollu bir tişört veya bol giysiler giyin ve randevunuzdan altı ila sekiz saat boyunca bir şeyler yiyip içmeyin.
 • Önceden sigara içmeyin.
 • Soğuk algınlığınız varsa diş hekiminize bildirin, çünkü yeniden planlamanız gerekebilir.
 • Diş hekiminize, önceki gece farklı mide bulantısı veya kusma gerektirebilecek mide bulantısı veya kusma durumunuz olduğunu söyleyin.
  Genel anestezi alıyorsanız, sizi eve bırakması için yanınızda birileri olsun.

1 comment

 1. Hediye - Cevapla

  Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine sizden gömülü 20’lik diş çekimi operasyonu yaptırmak istiyorum ancak alt çenemde bulunan 20’lik dişin çekimi konusunda tereddütlerim var. Konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir