Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi

Süt dişlerinin vücuttaki görevi; çocuğun konuşma, beslenme gibi fonksiyonlarını sağlamanın yanında görüntüsünün de düzgün olmasını sağlamaktır. İzmir Çocuk dişçisi Kalıcı dişlerden önce onlara yer sağlamak ve sürme işleminde yol gösterici olarak bulunurlar. Süt dişlerinin erken çekildiği veya kaybedildiği durumlarda doğal yer tutuculuk görevi ortadan kalktığı için çene yapısında ve dişlerde bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra diş kaybı nedeniyle çocuk iyi çiğneyemediği için beslenme problemleri de ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kalıcı dişler gelene kadar süt dişleri çürüklerden korunmalı, çürük söz konusu olduğu durumlarda ise erken tedavi gerçekleştirilmelidir.
Çocukların hangi yaşlarda kaç dişi vardır?
Bebekler 6.aydan itibaren diş çıkarmaya başlar ve 24-30. Aylarda süt dişleri tamamlanır. 24 tane süt dişi bulunmakla beraber; 6 yaşına gelindiğinde 4 adet daimi diş eklenerek toplamda 24 diş var olur. Gerekli diş yerleşimi tamamlandığında süt dişler sallanmaya başlar ve yerini kalıcı dişlere bırakır. Çocuklara düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması, çocukların sağlıklı beslenmelerinin yapılması ve düzenli bir diş hekimi kontrolü ile (6 ayda bir) Kalıcı dişler gelene kadar süt dişleri koruma altına alınabilir.

Süt dişlerinde çürük varsa kalıcı dişlere etki eder mi, nasıl önlem alınmalıdır?
Kalıcı dişler gelene kadar süt dişlerini çürüklere karşı korumak çok önemlidir. Süt dişlerinde meydana gelen hasarlar kalıcı dişleri de etkilemekte, ileride ortondontik bozukluklar olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Dişlerin iyi fırçalanamadığı durumlarda veya çocukların diş fırçalamayı reddetmesi diş fırçalama esnasında öğürme refleksi gösterdiği durumlarda havuç, elma gibi bol lifli gıdalar doğal mekanik fırçalama etkisi yarattığı için etkilidir. Özellikle çürük oluşumuna sebep olan şeker çikolata gibi besinlerden çocukları uzak tutmak önemlidir. Bütün bu önlemlere rağmen dişlerde çürük meydana geliyorsa bile; erken müdahale yapılmalı, çürük ilerlemeden dişe dolgu yapılarak çürüklerin önüne geçilmelidir. Dişleri iyi temizlenmeyen ve karbonhidratlı besinleri sık tüketen çocuklarda 6 ayda bir flor uygulaması yapılmalı, fissürseanlant uygulamasını da yapmak tekrar çürük oluşmaması için imkan sağlayacaktır.

Süt dişleri düşüp daimi dişler çıkmadığında  dişetlerinde hassasiyet, acı olur mu? Ağız bakımında neler dikkat etmek gerekir?

Daimi dişler gelmemişse dişetinde hassasiyet veya acı hissedilmez. Çocuk diş Doktoru Karşıyaka Hassasiyet durumları oluşmuşsa yanlış diş fırçalama uygulamasına bağlı olabilir veya diş eti problemleri mevcut olabilir bu yüzden diş hekimine başvurmak gerekir. Ağız hijyeninin yeterli olması için çocukların yaşına uygun gargaralar kullanılması, düzenli ve doğru bir şekilde dişlerin fırçalanması ve dişetlerinde ödem veya kanama olduğu durumlarda tuzlu su ile gargara uygulamaları yeterli olacaktır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.