Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma tedavisi, dişlerinde renk değişikliği ve özellikle sararma gibi durumların meydana geldiği kişilerin etkili ve hızlı bir şekilde doğal diş görünümlerine kavuşmak için yaptıkları özel uygulama yöntemidir. Dişler pek çok durumda doğal renklerini kaybedip koyu bir görünüme kavuşmaktadır. Aşırı tüketilen kahve, çay, kola gibi içecekler, sigara kullanımı, yaşın ilerlemesi, dişlerdeki çürük ya da hastalıklar, fazla flor alımı, diş fırçalanmaması gibi etmenler nedeniyle dişler doğal renklerini kaybetmektedirler. Diş beyazlatma araçları olarak diş macunlarından klinik yöntemlere kadar pek çok uygulama bulunmaktadır. Ancak en etkili sonuç veren klinikte yapılan beyazlatma işlemidir.

Klinik Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Klinik diş beyazlatma yapılışı olarak öncelikli olarak diş hekiminin hastanın dişlerinin hangi renkte olduğu saptanmaktadır. Bu saptama dişlerin hangi doğal tona sahip olduklarının tespiti için önem taşımaktadır. Aynı zamanda tedavi sonrasında dişlerin hangi oranlarda beyazlığa kavuştuklarının görülmesi açısında da önem taşımaktadır.

Beyazlatma işlemi için ilk olarak diş beyazlatıcı hekim tarafından dişlerin üzerine sürülmektedir ve tıbbi bir alet vasıtasıyla 15 dakika boyunca ışınlamaya maruz bırakılmaktadır. Bu işlem en az 3 kez yapılmaktadır.

Bu işlem son derece pratik ve aynı zamanda hızlıdır. İşlem sonrasında hasta günlük yaşamına kolayca devam edebilmektedir.

dis beyazlarma nasil yapilir

dis beyazlatma nedir

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde diş beyazlatma yapılışı esasında yine diş hekiminin tavsiyeleri üzerine yapılmaktadır. Hekimin vermiş olduğu beyazlatma ajanları kullanılarak yapılan bu işlem öncesinde hekim tarafından öncelikli olarak dişlerin ölçüsü ve rengi saptanmaktadır. Daha sonraki ziyarette hazırlanmış olan plak ve beyazlatıcı ajan tüpleri hastaya verilmektedir. Hasta hekimin tavsiyesi ile birlikte işlemi günlük olmak üzere en az 2 hafta boyunca yapar. Bu süre içerisinde hekime beyazlatma işleminin nasıl yapıldığını göstermek amacıyla rutin kontrol yapabilmektedir.

Ayrıca porselen diş tedavisi bilgilerine bakabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Başarılı Oluyor mu?

Diş beyazlatma yapılışı olarak hem klinik hem de ev ortamında oldukça kolaydır. Ancak beyazlatma yapmak isteyenler diş beyazlatma ne kadar başarılı sorusunu sormaktadırlar. Diş beyazlatma işlemleri esasında her dişin yapısına göre değişmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda diş beyazlatma yaptıranların yüzde 96 oranındaki kesimin beyazlatma işleminden memnun kaldıklarını göstermektedir. Özellikle çay, sigara, kahve tüketimi gibi konulardan kaynaklanan renk değişimlerinde diş beyazlatma olumlu sonuçlar vermektedir. Klinik tedavi yapılan uygulamaların en iyisi olduğu için yaklaşık olarak 3 – 4 yıla varan süreler boyunca da dişler beyazlıklarını muhafaza edebilmektedirler. Ayrıca düzenli bakım ile birlikte bu süre daha fazla uzayabilmektedir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir