Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş çürükleri oluşması durumlarında sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemini diş dolguları oluşturmaktadır. Karşıyaka diş dolgusu Dişte enfekte olan mine ve dentin tabakasının çıkarılması sonrasında oluşan boşluğun uygun malzeme ile kaplanması işlemidir. Dişteki çürüklerin sinir dokusuna kadar ulaşmadığı durumlarda, genellikle yüzeysel veya orta derecede var olan çürüklere uygulanır. Çürük oluşumu çok derin ise kanal tedavisi gibi diğer yöntemlere başvurulması gerekir.
Diş dolguları, çürük veya bozulma gibi nedenlerle hasar gören diş yapısının normal şekil ve işlevine dönmesine olanak sağlar. Dişlerde oluşan boşluğa bakterilerin girmesini önleyerek daha ileri bir bozulmayı önlemiş olur. İzmir Diş hekimleri hastalara uygulanacak olan dolgu çeşidini seçerken çeşitli faktörleri ele alır. Onarım kapsamı, kişinin uygulanacak malzemeye karşı alerjisi olup olmadığı, ağızda dolguya gerçekten ihtiyaç olup olmadığı ve hastalar için uygun maliyet içermesi göz önünde bulundurulur. Diş hekimi Karşıyaka dolguları uygularken, tedavi ile estetik görünüm birlikte ön planda ise beyaz dolguları daha çok tercih ederler. Dolgu uygulaması öncesi hasta dişin ihtiyacı ve hastanın tercihine göre de dolgu rengi belirlenebilmektedir.

DİŞ DOLGUSUNDAN SONRA YAŞANABİLECEK SORUNLAR

1. Derin dolgu yapıldığı bazı durumlarda uygulama sonrasında birkaç gün içinde dişte sızlama veya hassasiyet oluşabilir. Ağrının kesilmesi için antienflamatuar ağrı kesiciler kullanılabilir.
2. Diş dolgusunun ağızda bulunmasına alışmak birkaç gün sürebilir. Bu süre boyunca dil ve yanağın yanlışlıkla ısırılmasına karşı dikkat edilmelidir.
3. Dolgu işlemi yapılırken, diş ile dolgu maddesi arasında boşluklar kalması ve dolgu esnasında diş ile dolgu maddesi arasına tükürük girmesi dolgunun sağlam yapıda olmamasına ve birkaç gün içinde düşmesine neden olur. Bunun dışında zamanla veya dolgu sırasında dolgu altına sızıntı oluşması durumunda dolgu altında kalan diş çürüyebilir ve çürüme sonucunda dolgu malzemesi düşebilir.
4. Dolgu maddesi diş sinirlerine yakın uygulanmışsa, birkaç hafta diş üzerinde sıcak-soğuk hassasiyeti oluşabilir.
5. Dolgu birkaç gün rahatsız edebilir, yabancılık çekebilirsiniz. Bunun dışında konuşurken, yemek yerken veya ağzınızı kapattığınız durumlarda çarpma hissi meydana geliyorsa, dolgunun törpülenmesi ve ağız yapısına uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır.
6. Dolgu maddesi diş yüzeyinden daha yüksekte ise, ısırma ve çiğneme esnasında oluşan kuvvet sebebiyle çatlayabilir. Yüksek dolgu ayrıca eklem sorunları ve ağrılara sebep olabilmektedir.
7. Diş sıkma veya gıcırdatma gibi alışkanlıklar dolgunun çatlamasına-kırılmasına neden olabilir.
8. Diş dolgularının 5 yılda bir kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda yenilenmesi gerekmektedir.

3 comments

 1. asmr https://0mniartist.tumblr.com - Cevapla

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.
  asmr 0mniartist

 2. asmr https://0mniartist.tumblr.com - Cevapla

  I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A small number of my blog readers have complained about my
  blog not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

  asmr 0mniartist

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.