Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu yapma işlemi sırasında, dişin çürümüş olan bölümün uzman diş hekimince temizlenmesi sağlanır. Temizlenme işlemi ile boşalan diş alnının özel dolgu malzemesi ile kapatılması sağlanır. Dolgunun keskin ve sivri kalan yerleri özel diş hekimi aracı ile törpülenerek düzgünleştirilir. Dolgu işlemi çatlamış, kırılmış ve çürümüş dişlere uygulanma için ideal yöntemdir. Uzman diş hekimi muayenesi sırasında çürüğün diş köküne kadar ilerlediği gözlemlenir ise öncelikle kanal tedavisi ardından diş dolgusu tedavisi sağlanır. Diş dolgusu çeşitlerinin neler olduğu, diş dolgusunu nasıl korunduğu, diş dolgusu ömrünün ne kadar olduğu ve diş dolgusu fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu türleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Altın dolgu,
 • Porselen dolgu,
 • Kompozit reçine dolgu,
 • Amalgam dolgu, diş dolgusu çeşitleri olarak sıralanırlar.

Civa, bakır, kalay ve gümüş malzemelerinin karıştırılması ile elde edilen dolgu çeşidi amalgam dolgu olarak adlandırılır. Amalgam dolgu içerisinde kullanılan Civa zararsız ve diş tedavilerinde kullanıma uygun temellidir. Beyaz renkli olan ve kırılmış dişlere yapılan işlemlerde kullanılan, en estetik görünümlü sonuçları veren dolgu kompozit dolgudur. Lekelenmeye karşı dirençli olan ve porselen malzemenin laboratuarda işlenmesi ile elde edilen ve en seyrek kullanılan dolgu malzemesi ise porselen dolgudur.

dis dolgusu nedir

dis dolgu fiyatlari

Diş Dolgusu Nasıl Korunur?

Diş dolgusunu korumak hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınma,
 • Dişleri yumuşak kıllı diş fırçası ile fırçalama,
 • Flörürlü diş macunu kullanma,
 • Ağız bakımı için gargara kullanma,
 • Sert kabuklu yiyecekleri dişler ile kırmama koşulları sağlanarak, diş dolgusu

Diş Dolgusu Ömrü Ne Kadardır?

Diş dolgusu kullanım süresi maksimum 10 yıl olarak ifade edilir. Dolgu tedavisinin kompozit dolgu ile yapılması halinde 4 yıl kullanım ömrü sağlanır. Dolgu tedavisinde porselen dolgu kullanımı halinde en uzun kullanım süresi sağlanırken, diş sağlığına dikkat edilmesi koşulları ile tüm dolgu malzemelerinin ömrü uzatılır.

Altın dolgular 10 sene boyunca kullanım ömrüne sahiptirler. Amalgam dolgular içerisinde altın yapısına en yakın olan gümüş malzemenin kullanımına bağlı olarak 6 ila 10 yıl arasında kullanım süresi olanağı sunarlar.

Ayrıca gülüş tasarımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Diş Dolgusu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş dolgusu ücretleri belirlemeleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Kaç dişe dolgu uygulanacağı, dolgu tedavisi başlangıcı kanal tedavisine gerek duyulması,
 • Amalgam, porselen, kompozit ve altın dolgulardan hangisinin tercih edileceği,
 • Dolgu tedavisinde tercih edilen diş hekiminin uzmanlık derecesi koşullarına bağlı olarak diş dolgusu fiyatları belirlemeleri sağlanır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir