Bleaching

Bleaching diğer adıyla diş beyazlatma işlemi özel diş kliniklerinde sürdürülen uygulamaları kapsamaktadır. Diş beyazlatma işleminde öncelikli olarak hasta kişinin diş taşları temizlenerek uygulamaya başlanmaktadır. Akabinde ise parlatılması için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. Uygulama çerçevesinde hastanın diş taşları ve plaklar temizlendikten hemen sonrasında ise diş rengi tonajı skala tekniği ile belirlenir. Buna yardımcı olacak fotoğraf çekimiyle de bir kayıt oluşturularak hastaya tam işlem erbabı düzenlenmektedir. İşlem ilerlemesinde hastanın ağzına dudak ve yanak ayırıcı ekartör takılır. Diş ve diş etlerinin birleştiği alana 3 ila 5 mm çapına sahip kalınlıkta ışık ile sertleşme gösteren koruyucu bakteri plağı eklenir. Bu uygulama diş etlerinin korunmasında önemli bir adım olmaktadır.
Kimyasal ajan olarak nitelendirilen Bleaching bileşeni aktif bir haldeyken diş üzerine uygulanmaktadır. Uygulama süresi boyunca yüksek ışıktan ötürü bir sorun kaynaklanmaması için hem hasta, hem de ilgili hekim özel gözlükler takmaktadırlar. Işık cihazı çalıştırılarak hastanın ağzına ışık verilecek şekilde ayarlanır. Her ne kadar ortalama 15 dakikalık bir sürece bağlı olarak değişse de kimyasal karışım bu dakika aralığında yenilenerek hastanın ağzına tutulan ışık kaynağı tekrardan aktif edilerek işlem görülür. Yapılan bu işlem hasta üzerinde 1 ila 2 defa uygulanarak devam ettirilir. Aspiratör yardımıyla hastanın diş üzerindeki kimyasalları iyice temizlenir. Hastanın ağız içi iyice çalkalanması istenerek diş rengi kontrolüne tabii tutulur.

Kaç Tür Beyazlatma İşlemi Bulunuyor?

Beyazla etkisi her ne kadar birbirinden farklı bir işlem içerisinde olsa da aslında bu etki durumu 24 saat sonrasına kadar da devam edebilen bir durumu ortaya çıkarıyor. Bu doğrultuda hastanın dişleri üzerindeki gerçek etkiye kavuşabilmesi adına en az 1 gün süreci gözden çıkarması ve beklemesi gerekiyor. Yapılan uygulama hastanın isteği doğrultusunda diş rengi baz alınarak beklentilerine göre hareket ediliyor ise diğer seanslar da uygulama işlemi sürecine plan halinde dahil edilmektedir. Office bleaching uygulamasına ek olarak home bleaching uygulaması yapılarak bu sürece destek olunabilir.

İki Farklı Beyazlatma İşlemi Vardır

Office Bleaching – Klinik Beyazlatma Sistemi
Home Bleaching – Evde Beyazlatma Sistemi

Klinikte Diş Beyazlatma Sistemi: Bu sistem muayene kapsamında hekim tarafından hastaya uygulanmaktadır. Çeşitli kimyasal karışımların kullanıldığı bu sistemde tamamen hekim kontrolü altında gerçekleşmektedir.
Evde Diş Beyazlatma Sistemi: Bu yöntem evde hasta kişinin tamamen kendisi itibari ile uyguladığı sistemi kapsamaktadır. Bu sistem de kendi içerisinde iki farklı türe ayrılmaktadır. Birincisi tamamen kendi kalıplarından oluşan, bir diğeri de hekim tarafından hazırlanan kalıplar eşliğinde yapılmaktadır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir