Kompozit Dolgu

Diş hekimleri tarafından hastalar üzerine en çok tercih ettiği estetik dolgu türlerinden biri olan kompozit dolgu, günümüz hastaları tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu dolgu türüne ait üç farklı dolgu katmanı bulunuyor. Bunlar; ışınlı dolgu, lazer dolgu ve beyaz dolgu olarak 3 farklı türden oluşmaktadır. Bir plastik karışımı olan ve silikon dioksit parçacıklarından oluşan uygulama kompozit tekniğini ortaya sürüyor. Bu dolgu yöntemi genellikle çürüyen veya kırılan herhangi bir diş üzerine dolgu yapılmak için kullanılmakta olan uygulamayı kapsamaktadır.

Dolgunun renk siması tamamen diş renginde olduğundan ötürü estetik kaygı yaşatmadan uygulana bir tekniği de sunmaktadır. Genellikle arka ve ön dişlerin zoraki onarımları olduğu bilinmekte, fakat kompozit dolgu da hem arka, hem de ön dişler oldukça rahat ve başarılı bir şekilde dolguyla kaplanmaktadır. Öte yandan dişlerin sağlam bir yapıda olabilmesi için diş arası boşluklarında da tercih edilen bu yöntem, dişlerin daha kuvvetli bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

 • Gülüş estetiği amaçlı olarak,
 • Renkleşmiş ve biçimi bu doğrultuda bozan dişler için,
 • Diş arasındaki olağan boşlukları doldurmak için,
 • Çürümüş, aşınmış ve kırılmış dişler için dolgu malzemesi olarak,
 • Son olarak şeklini ve rengini kaybeden dişlerin değişimi için tercih edilen bir dolgu türüdür.

Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Hastanın güzel ve aynı zamanda sağlıklı bir gülüş kazanması için kırılan dişlerin, diş arasındaki boşlukların doldurulması için tercih edilen bir kaplama yöntemidir. Bu uygulama sadece kırık dişler için değil, aynı zamanda ön ve arka diş dolgusu için de sıklıkla kullanılan bir uygulama yöntemi olmaktadır.

Avantajlar arasında ise;

 • Tek seansta uygulandığından ötürü zaman kaybını önler,
 • Hem arka, hem de ön dişlerde kolaylıkla yapılabilmektedir,
 • Her diş rengine özel olarak uygulama dahili gerçekleştirile bilinmektedir,
 • Kompozit dolgu uygulaması estetiksel kapsamda uygulamadan hemen sonra hasta dişlerini rahatlıkla kullanabilmektedir,
 • Kompozit dolgu uygulamasında hemen sonra temizleme ve cilalama gibi gerekliler rahatlıkla yapılabilmektedir.
 • Görsel olarak yapılan uygulamalar kapsamında yer almaktadır, bu nedenle estetiksel bir biçimde gülüş hatlarınızı da ortaya çıkarmaktadır.

Diş kırıklıkları ve diş biçimsizliğini ortaya çıkaran diş aralıkları üzerine etkili olan Kompozit dolgu, bu kapsamda hekimler tarafından hastalarına en çok tavsiye edilen dolgu türü olmaktadır. Eski tarzda olan dolguların sebep olabildiği tüm görünüm bozukluklarını bir kenara atarak daha sağlıklı ve özgüven içerisinde gülümsemenizi sağlamaktadır.

2 comments

 1. Merve - Cevapla

  Dişlerimin acısı yüzünden diş dolgusu yaptıramıyorum. Bir yakınım sizi tavsiye etti ve polikliniğinizde pek acı hissetmeden tedavi olabileceğimi söyledi. Gerçekten böyle bir şey mümkün olabilir mi?

 2. Yaren - Cevapla

  Merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine polikliniğinizde kompozit dolgu yaptırmak istiyorum ama acıya karşı dayanıksız olduğum için bazı korkularım var. Konu hakkında sizden fikir almak istedim.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir