Seramik Dolgu

Seramik Dolgu

Diş dolguları sınıfında yer alan Seramik diş tedavileri genellikle kanal tedavisi, travma ve çürüğe bağlı olarak diş yapılarında kaybedilen madde durumuna yönelik olmaktadır. Porselen veya daha basit bir dille laboratuar ortamında geliştirilen kuvvetlendirilmiş kompozitlerden yapılmaktadır. Bu işlem dahilinde olan dişler için geliştirilen ve hazırlanan kompozit porselen yapılar dolgu kapsamında diş üzerinde uygulanarak ilgili hastanın kozmetik ve ihtiyaç kapsamındaki durumları giderilmektedir. Uygulanan porselen işlemler kompozit dolgulara göre daha dayanıklı ve diğer komşu dişler ile aynı uyum içerisinde olmalarını sağlamaktadır.

Seramik Dolgularla Daha Doğal Dişler

Lamine diş tedavilerinde de olduğu üzere ilk etapta dişlerin doğal hali korunmaktadır ve buna bağlı olarak daha doğal diş yapısının ortaya çıkarılması adına hazırlıklar yapılmaktadır. Bu kapsamda hastalar arasında özelliklede estetik açıdan beklentileri yüksek olanlar için uygulamalar ilerletilmiştir. Öte yandan konfor üzerine de hastaların tercih edebilmesi adına sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu çerçevede yer alan hastaların arka diş yapılarına ait bölgelerde yer alan dişlerin koyu renk görünümleri ve metalik estetikte bulunan diş yapılarının restorasyonlar eşliğinde düzeltilmesi sağlanmaktadır.

diş dolgusu bostanlı

dolgu diş karşıyaka

Diğer tedavi aşamaları kapsamında birden fazla dolgu sayısı yapılacaksa eğer tek seans kapsamında uygulanacak olan diş tedavisini takriben ölçü ve diğer hazırlık aşamaları baz alınmaktadır. Zamandan tasarruf edebilmek adına laboratuar ortamında hazırlığı sürdürülen porselen diş uygulamaları ise bir diğer ikinci seansta yerleştirilmektedir. Bunun yanı sıra klasik dolgular gibi restorasyonların ağız kapsamında olmaması ve tamamen laboratuar ortamında hazırlanarak entegre edilmesi ise diş çerçevesi üzerine daha iyi bir uyum içerisinde olmasını sağlamaktadır.

Seramik Dolgu Dayanıklı Mıdır?

Seramik dolguların dayanma gücü kompozit dolgulara göre daha dirençli ve güçlü bir yapıda olduklarından zaman olarak da uzun bir ömür sunmaktadır. Porselen dolgular diş ile tamamen aynı sertlik derecesine bağlı olarak işlevsellik görür, aynı zamanda ısırmalar neticesinde oluşan kırılmaları engelleyerek dişin daha etkili bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Dişlerinizi eskisi gibi daha sağlam ve daha işlevsel bir hale dönüştüren seramik dolgular günümüz diş tedavisi dahilinde olan birçok hasta tarafından kendi tercihleri ile tedavisi yapılmaktadır. Bunlara ek olarak dişlerin renk tonajlarında olduğundan dolayı iç kısımdaki dolgu çıplak gözle ayırt edilemeyecek kadar doğal bir görünümde olmaktadır.

1 comment

  1. Tarık - Cevapla

    Yakın bir arkadaşım sizden 2 sene önce yaz tatilinde seramik dolgu yaptırmış ve halen dişlerinin sapasağlam olduğunu söylüyor. Bu konuda bende bu işlemi yaptırmak istiyorum. Biraz bilgi alabilir miyim acaba?

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir