İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant diş tedavisi yapılışı bakımından özellikle d iş eksikliği bulunan hastalar başta olmak üzere estetik ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Diş hekimliğinde implant tedavisi, çene kemikleri içine yerleştirilen ve implant adı verilen parçaların çene kemiğine kaynaması ile titanyumdan imal edilmiş olan vidalarla gerçekleştirilen bir diş estetiği ve sağlığı uygulamasıdır.

İmplant uygulamalarında acı hissedilip hissedilmediği sorunu bu tür tedavilerle ilgili olarak hastaların en çok merak ettiği bir konudur. Pek çok diş hekimliği uygulamasında olduğu gibi cerrahi bir işlem olan implant tedavisinde de hastaların acı ve sızı duymamaları için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda hastanın kendini iyi hissetmemesi ve yoğun endişe duyması halinde tam anestezi de uygulandığı bilinmektedir.

implant dis nedir

implant dis nasil yapilir

İmplant Tedavisi Yapılışı Nasıldır?

İmplant tedavi uygulaması, cerrahi bir prosedür uygulanarak icra edilmektedir. Alanında uzman diş hekimi tarafından hastanın çene kemiğine yerleştirilmesi planlanan implant için uygun pozisyonda, ölçülen çapta ve uzunlukta yuvalar açılmasıyla tedaviye başlanır. Titanyum elementinden imal edilen vida veya kök formundaki implantların hastanın çene kemiğine yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan tedavide kullanılan malzemenin kalitesi, ortamın hijyenik olması ve gerekli azami sterilizasyona sahip olması oldukça önem teşkil eden konulardır.

İmplant tedavisine başlarken hastanın uygulama yapılacak diş etine lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede hasta tüm işlemler boyunca hiçbir acı ve sızı hissetmeden tedavinin tamamlanması sağlanabilmektedir. İmplant tedavisinde uygulanacak tüm faktörler hastanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca porselen diş bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinin süresi, her ne kadar hastanın diş etinde açılacak oyuklara göre değişiklik gösterebilse de genellikle bir hafta içinde tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra günümüz diş hekimliğinde sıkça kullanılan kendinden eriyebilen dikiş sayesinde uygun şartların oluştuğu implant tedavilerinde bir gün içinde de tedaviler sonuçlanabilmektedir.

İmplant tedavisinin ilk uygulamasının ardından 3 ila 6 aylık bir süreçte titanyumdan imal edilen vidaların çene kemiğine kaynaması beklenir. Bu sürecin ardından hazır olunduğunda bir haftalık süre içinde implant diş üzerine eklenecek porselenler tamamlanır. İmplant tedavisi tamamen cerrahi bir uygulama olduğu için lokal veya tam anestezi altında yapılmaktadır. Tek bir implantın yerleştirilme süresi tedaviyi yapan diş hekiminin tecrübesine göre değişmekle birlikte genel olarak 10 ile 15 dakika arasında bir sürede tamamlanabilmektedir. İmplant tedavisi süresi boyunca hastanın acı ve sızı hissetmediğini tekrar hatırlatmak gerekmektedir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir