Ortodonti

Ortodonti İzmir

Braketler Takıldıktan Sonra Karşılaşılan Problemler

Braketin Yerinden Çıkması veya Kırılması

Sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmesi sırasında dişlerin zorlanmasına bağlı braketlerin kırılması veya yerinden çıkması gözlenebilir. İzmir Ortodonti Braketlerin diş üzerine yapıştırılmasını sağlayan yapıştırıcıların da etkisini kaybetmesine bağlı braketler düşebilir.

karşıyaka ortodonti diş

izmir ortodonti

Braket dişe yapıştığı yerden çıkmış fakat hale ark eline bağlıysa çıkarmak için zorlanmamalıdır. Bu durum hastaya acı veya rahatsızlık vermediği durumda braket ağız içinde kalabilir. Karşıyaka Ortodonti Yerinden çıkmış veya kopmuş bir braket olması durumunda ortodonti uzmanıyla görüşülerek durum hakkında bilgilendirme yapılmalı tedavi süresinin uzamaması için en yakın sürede düzeltilmelidir.

Bandın Çıkması veya Kopması

Bandın çıkması veya kopmasını önlemek için öncelikle sert yiyecekler tüketmekten kaçınılmalı ve dişleri zorlayacak ısırma gibi hareketlerden uzak durulmalıdır. Bu önlemlerin alınmasına rağmen bant yerinden çıkıyorsa birkaç gün içinde bandın yerine takılması gerekir. Ortodonti tedavisi izmir Takılmadığı durumlarda bandın yerleştirildiği aralığın kapanmasına bağlı tedavi süreci olumsuz etkilenebilir. Böyle bir durum varlığında ortodontistle görüşülerek bandın yeniden takılması gerekmektedir.
Ark Telinin Kopması veya Batmaya Başlaması
Diş fırçalama esnasında veya tedavi sürecinin içinde ark tellerinin yönleri değişebilir, dişlerin birbirine yaklaşması halinde boyu uzun kalabilir. Bu tellerin uç kısımları yumuşak dokulara ve yanağa batma yapabilir. Böyle bir durum varlığında bir silgi yardımıyla telin ucunu bükebilir veya başka yöne çekebilirsiniz. Bunlar dışında size verilmiş olan mumu (wax) telin ucuna uygulayarak üzerini kapatabilirsiniz.

Yumuşak Dokuda (ağız içi, dudak, yanak) Yara Oluşması

Ortodontik tedavinin henüz başlangıcında kişi ağız içindeki metallere yabancı olduğundan ağız içinde aft oluşumu gözlenebilir. Bu yaralar zamanla diş tellerinin de aşındırmasıyla ince deride ağrılı durumlara sebep olabilir. Tellerin ağız içinde uygumu sağlandıktan sonra zamanla yaralar kapanacaktır. Bu süre geçene kadar tel uçlarına mum yerleştirerek yumuşak deriye zarar vermesine engel olabilirsiniz.

Ark Telinin Tüpün İçinden Çıkması

Azı dişlerinin çevresinde yer alan bandın üzerindeki tüpte içinden geçen bir ark teli bulunmaktadır. Bu teller sert yiyeceklerin yenilmesiyle yerinden çıkabilir. Temiz bir cımbız kullanarak teli tüp içine yerleştirebilir veya en yakın tarihte ortodonti uzmanından randevu alarak yaptırabilirsiniz.

Braketin Çevresine Takılan Telin Ucunun Ayrılması

Ortodonti tedavisi kapsamında çeşitli yapıda apareyler kullanılmaktadır. Braketin etrafına teli braketlere bağlamak için tel sarılabilir. Sert yiyecekler yendiğinde veya sert şekilde diş fırçalanması uygulandığında bu teller yerinden çıkabilir. Telin ucu bir eşya yardımıyla ittirilebilir veya batmaması için mum ile kaplanabilir. Kendiniz yapamadığınız durumlarda hekiminize başvurmalısınız.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.