Protez Diş

Protez Diş İzmir

Parsiyel Protezler
Çiğneme basıncını kontrol etmeye yarayan kroşe kollardan doğal dişlere, kaide plağı yardımıyla da protez diş izmir çene kemiklerinin üzerinde yer alan yumuşak dokudan (mukoza) çene kemiğine iletilen protezlere denir. Parsiyel protezler sabit köprü yapımı için yeterli sayıda doğal dişi bulunmayan ve diş konumlarının sabit olmadığı durumlarda uygulanır. Bu uygulamanın en büyük avantajı hasta tarafından çıkarılabilir ve bakımı kolayca sağlanarak kolay bir şekilde yeniden takılabilir olmasıdır.
Bu protez uygulamasının amacı sadece diş tamamlama değil; aynı zamanda ilerlemiş yaşa bağlı meydana gelen sorunlardan olan kemik erimesinin sebep olduğu azalmış destek dokularını da tamamlamaktır. Protezin doğru ve uygun bir şekilde uygulanması ile hastanın yaşına bağlı gerçekleşen dudak ve yanak sarkmaları ve yumuşak dokularda oluşan kırışıklıklar da bir miktar düzeltilebilir. Parsiyel protezler hastada bireysel diş dizimi ve estetik diş kullanımıyla birlikte doğa bir gülüş kazanılmasına da olanak sağlayacaktır.

Parsiyel protezler genel olarak hastaların ağzında meydana gelen diş kayıplarının yerini doldurmak amacıyla uygulanan bir protez çeşididir. Bu tip protezler sadece estetik amacıyla kullanılmaz; bunun yanında vücuttaki işlevsel sorunların da çözülmesine yardımcı olur. Dişlerin kayıpları ve eksiklikleri nedeniyle zorlaşan çiğneme fonksiyonu bu sayede tekrar eski haline getirilebilir. Bununla birlikte diş kayıplarına bağlı konuşurken ağızda yer alan boşluklara bağlı olarak ses bozukluklarına yol açan fonetik sorunlar da düzeltilmiş olur ve hasta daha rahat konuşarak günlük yaşamında kendini iyi hisseder. Diş eksikliğine bağlı doku kayıpları da parsiyel protez diş izmir uygulaması ile geri kazandırılabilir ve oluşan çökme ve kırışıklıklar vb. de düzeltilebilir. Parsiyel protez uygulamasında alt yapıları bağlamaya yarayan pembe tonlarında (diş eti rengine yakın) metal yapılar mevcuttur. Dişlerin diş etine tutunmasını sağlamak için de parsiyel protez uygulamasında metal kroşeler ya da hassas tutucular kullanılır.

Protez Tedavisinin Amaçları

Protez diş takılmasının öncelikli amacı hastaların günlük yaşamlarını daha rahat geçirmelerini sağlamak, çiğneme fonksiyonları tekrar kazandırılarak rahatça yemek yiyip düzenli beslenmesini sürdürmektir.
Bunların dışında oluşan diş kayıplarının yerine yeni diş koyulması doğal ve estetik bir görünüm kazandırarak kişilerin kendine olan güvenini de iyileştirir. İlerleyen yaşlarda kemik erimesine bağlı kaybı söz konusu olan destek dokuların yerine konarak dudak ve yanak bölümlerine destek olması da protezin amaçları içerisindedir.
Dişleri ses oluşmasında önemli bir göreve sahiptir. Eksik dişlerin yerine konulması sonucu hasta eskisi gibi güzel ve anlaşılır bir konuşmaya sahip olacaktır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.