Hareketli Protezler

Hareketli Protezler

Hayatımızın pozitif geçmesi adına sadece varlıklı ve hayatı lüks yaşamaya yönelik materyallerin olması yetmiyor. Yaşam tarzınız ne olursa olsun vücudumuza bağlı olarak işleyen her şey bizi mutlu edebilecek faktörleri içerisinde barındırmaktadır. Özellikle de diş yapılarımız bizi daha özgüvenli ve daha rahat olmamızı sağlayan başlıca etki alanları oluşturmaktadır. Buna en büyük örnek ise sağlıklı bir diş yapısının var olması çürük ve diş kayıplarının olmaması rahatlığını ortaya koymaktadır. Bunun için ise insanların ağız ve diş sağlığı konuları üzerine daha dikkatli olmalıdır. Öte yandan sağlıkları için genel bakımlarını da yapmalıdırlar. Bakımı yapılmayan dişlerde ise çürümeler ve diş kaybı gibi olumsuz diş sorunları baş gösterebilmektedir. Bu tür diş kayıplarına yönelik hareketli protez uygulamaları geliştirilmiş ve bu duruma yönelik şikayeti olan hastalar için iyi olur.

Hareketli Protez Nedir?

Hastaların yaşadığı diş kayıpları neticesinde günlük yaşantılarını etkilemeyecek şekilde tasarlanan ve rahat bir şekilde takılma-çıkarılabilme fonksiyonu sağlayan protezlere hareketli diş protezleri denir. Diş kayıpları sonrası ilk protez diş uygulaması olarak bu tip tedavi yöntemi hastalara önerilmektedir. Bu protez tipi kapsamında dikkat edilecek iki önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan birincisi yatma esnasında hareketli protezlerin çıkarılarak bir su kabı içerisine bırakılması gerekmektedir. İkinci bir etki durumu ise takılacağı esnada protez materyalinin damağa baskı yapılarak oturtulup arkaya gelecek şekilde kullanımı yapılmalıdır.

diş protez doktoru izmir

İlk etapta ağızda yabancı bir durum hissiyatı belirebilir. Ağız çerçevesinin bu tedavi yapısına uyum sağlaması adına ilk olarak yumuşak yiyecekler dahilinde çiğneme işlevselliği yapılmalıdır. Yeni uygulama dahilinde olan hastalar için bu durum gerekli bir etkendir. Akabinde ise kişi doğru bir kullanım şeklinde protez yapısına alışmaktadır. İlerleme sürecinde hareketli protez kullanan hastaların ilk günkü alışma evresi ortadan kalkmakta ve akabinde zorluklar artık yaşanmamaktadır.

Protezlerin Kullanım Ömrü Ne Kadar Sürer?

Kişiye özel olarak tasarlanarak hazır hale getirilen protez yapıları maalesef ömür boyu kapsamında yer almamaktadır. Bakteriyel ve mikrop kapsamında etki gören bu protezlerin her gün içerisinde mutlaka bakım yapılması şarttır. Mutlaka temizlenerek bakımları rutin olarak her gün yerine getirilmesi gerekmektedir. Tüketilen yiyecek ve içeceklere göre protez dişlerin ömrü 5 yıla kadar dayanabilmektedir. Bu kapsamda tüketeceğiniz besinlerin yumuşak olması, içeceklerin ise diş sağlığı açısından kötü olumsuz etkiler yaratmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dikkatler doğrultusunda protez dişleri daha sağlıklı ve daha uzun ömür kapsamında rahatlıkla kullanabileceksiniz.

1 comment

  1. alper - Cevapla

    Bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine kliniğinizde protez diş yaptırmak istiyorum. Ancak acı ve ağrı konusunda çok tereddütüm var. Bu hizmet kapsamında detaylı bilgi alabilir miyim acaba?

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir