Sabit Protezler

Sabit Protezler

Kuron, kaplama veya köprü adıyla da anılan sabit protez uygulamaları ağız içerisinde az sayıda dişlere sahip olan hastalar için uygun olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Az sayıda dişe ek olarak destek dişlerinin de güçlendirilmesi, sağlam yapıda olması gibi önemli etkiler de yaratmaktadır. Kesilme ve küçültme işlemlerine tabii tutulan tedavi materyalleri bu kapsamda laboratuar ortamında hazırlanarak dişlere takılan kaplama türünü temsil etmektedir. Hastalara daha detaylı bir şekilde sunulan detaylar doğrultusunda takılıp-çıkarılabilinen diş protezlerine göre daha çok rağbet görmektedir. Fakat bu protezlerin daha uzun ömürlü ve sağlam bir yapıda olabilmesi adına hastanın bir takım koşullara denk olması gerekmektedir.

Protez diş karşıyaka

Bu koşullar kapsamındaki en önemli etki durumu ise proteze destek olacak olan dişlere ait diş eti kenarlarının çok iyi fırçalanması ve sağlam bir yapıda olması gerekmektedir. Dişlerin hazırlanma evresinde yer alan süreç ve ölçüm durumlarına yönelik seans aralığı 3 ila 4 arasında değişmektedir. Bu seans süreci ise 1 haftalık işlem kapsamında gerçekleşmektedir. Protez çeşitliliği çok sayıda bulunmaktadır, bunlar arasında; porselen lamine, metalsiz seramik ve metal destekli seramik gibi türlere sahip olmaktadır. Hekim tarafından hastanın ağız yapısı ve işlevselliği göz önünde bulundurularak en etkili protez türü kendisine bildirilmektedir.

Köprü Nedir

Ağızda birden fazla dişin olmamasıyla birlikte uygulanan ve bu dişlere komşu olan diş yapılarını ufaltarak yapılan işlemleri kapsamaktadır. Yapısında bu komşu dişlere gelen özel kaplama sistemiyle destek alınarak yapılmaktadır ve ara boşluklar doldurularak işleme tabii edilmektedir. Komşu dişlerin hareket etmesi tamamen diş kaybına yönelik olan ağızlarda oluşmaktadır. Buna sebebiyet verecek olan en olumsuz durumlar arasında yakın olan dişlerin diş eti bölgelerinde sorunlar oluşmakla birlikte, aynı zamanda boşluklardan ötürü var olan dişlerin devrilme durumu da meydana gelmektedir.

diş protez doktoru izmir

Kuron Nedir: Kuron işleminde dişlerde oluşan kırılmalar, çürükler ve benzeri aşırı madde kaybı yaşayan dişler üzerinde küçültülerek kaplama işleminin yapılmasını kapsamaktadır.

Metal Destekli Kuron ve Köprü Yapıları

Alışım yapılarında standart metal kapsamını oluşturulan “nı-co” ve “au” altyapısal değerler kullanılan tedavilerdir. Altınsal değerler taşıyan ve bu kapsamda hekim tarafından kullanılan maddeleri de kapsamaktadır. Diş ve diş eti durumunu kapsayan aksamlar bu doğrultuda en kıymetli yapı taşlarını oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü metal kullanılarak yapılan bu işlemler daha sağlıklı diş yapılarını oluştururken, öte yandan estetiksel açıdan da kişiye özgüven depolamaktadır.

2 comments

  1. Nehir - Cevapla

    Ağustos ayında Roma’da bulunan amca oğlu sizden sabit protezler konusunda tedavi görmüş ve çok memnun kalmış. Şimdi aynı işlemi bende yaptırmak istiyorum. Bunun hakkında detaylı bilgi alma şansım var mıdır?

  2. Rana - Cevapla

    Merhaba. Protez diş yaptırmak istiyorum. Babam için yaptırdık ve çok memnun kaldık, şimdi benimde ihtiyacım var. Normalde takma diş kullanmak istemiyorum çok yaşlı gösteriyor. Güncel fiyat bilgisi alabilir miyim?

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir